Kontakty
KDE KOUPIT
04.01.2021
Skupina producentů s deklarací rajčat bez zbytků pesticidů se rozrůstá

Je nám velkou ctí podělit se o radostnou zprávu. I přes veškeré obtíže, které pandemický rok 2020 zemědělství přinesl, se podařilo rozšířit standard ZERYA do dalších dvou farem. K české Farmě Bezdínek a slovenské Farmě Kameničany, které úspěšně obhájily certifikaci z loňska, se letos připojily také ZD Haňovice a Farma Kožichovice.

Certifikovaná bezreziduální (deklarace bez zbytků pesticidů) produkce se v Evropě začala rozvíjet jen několik málo let nazpět ve Španělsku, Francii a okolních zemích. Loni jako první český producent získala certifikaci ZERYA Farma Bezdínek, která pěstuje rajčata a další zeleninu v Dolní Lutyni. První slovenskou farmou, jež se může od minulého roku pyšnit certifikovanou produkcí zeleniny bez pesticidů, pak byly Kameničany. Obě tyto farmy standard ZERYA letos obhájily spolu s balírnami ČEROZ (CZ) a Vita-Zel (SK), a navíc přivítaly do své „bezreziduální“ ZERYA rodiny nové vážené členy – ZD Haňovice a Farmu Kožichovice. Jejich agronomové a agronomky tak zúročili své celoroční úsilí věnované zdárné implementaci ZERYA standardů do svých provozů, aby jejich skleníky mohly nabídnout svou kvalitní zeleninu bez zbytků pesticidů českým zákazníkům.

Všechny certifikované farmy se shodují na tom, že spotřebitel by měl mít přístup k čerstvé zelenině a ovoci bez potenciálně zdravotně nebezpečných zbytků pesticidů. „Jsem opravdu hrdý na to, že díky ZERYA standardu patří Česká a Slovenská republika mezi průkopníky a iniciátory tohoto systému ve střední Evropě. Domnívám se, že s ohledem na požadavky stanovené Evropskou unií v rámci Zelené dohody – European Green Deal a obecnými požadavky na udržitelnost zemědělství jde o krok správným směrem,“ uvedl Ing. Václav Psota, Ph.D., rostlinolékař farmy Bezdínek a odpovědný implementátor ZERYA v ČR a SR. „Těším se, že uvidím v blízké budoucnosti na pultech obchodů vice certifikovaných bezreziduálních produktů. Zájemcům o ZERYA standard jsme připraveni pomoci s jeho implementací,“ dodal Psota.

Prémiová rajčata s označením 0% REZIDUÍ PESTICIDŮ najdete už nyní v nabídce řetězce Tesco a Kaufland.

Více o projektu bezreziduální produkce v ČR a SR na www.bezpesticidu.cz


Co je ZERYA?

Jedná se o standard, který může získat pouze takový pěstitel, který prokáže, že v jeho sklizené produkci nejsou žádné zbytky pesticidů. Toto označení spotřebiteli zajišťuje čerstvou, chutnou a lokálně vypěstovanou zeleninu, jež je navíc bezpečná pro zdraví. Standard ZERYA však znamená ještě mnohem více – klade důraz na aspekty životního prostředí, udržitelnost, postupy v rámci ochrany rostlin, průběžné vzdělávání a perfektní dohledatelnosti v rámci celého produkčního a logistického procesu. Díky tomu jde o standard, který napomáhá rozvíjet trvale udržitelnou bezreziduální produkci.