Návštěva u francouzských kolegů

Neoddělitelnou součástí pěstování na Farmě Bezdínek se stal náš přístup k používání syntetických pesticidů. Na tyto látky pohlížíme s velkou opatrností především proto, že jsou potenciálně nebezpečné pro zdraví našich zákazníků, ale také zaměstnanců. Proto jsme se stali v roce 2019 první farmou v České republice, která obdržela certifikaci na standard pěstování bez zbytků pesticidů jinak také obecně zvaný bezreziduální produkce.

Ve Francii je bezreziduální produkce již několik let poměrně rozšířená. Proto jsme požádali firmu Biobest, která je našim klíčovým partnerem v biologické ochraně rostlin o zprostředkování návštěvy moderních skleníků ve Francii, kde pěstují bezreziduálně. Kolegové z Biobestu naši žádost vyslyšeli. V polovině září tak vyrazil náš bio-tým ve složení Betka Nagyová, Vašek Psota a Terka Chybiorzová do francouzského města Nantes.

Odkaz 👉 Náš tým

Ujal se nás Pascal Briand a jeho kolegové z francouzské pobočky Biobestu. Během 3 dnů jsme měli díky nim možnost navštívit celkem 10 skleníkových provozů v oblasti okolo Nantes a Rennes. Z toho 8 bylo zařazeno do systému certifikované produkce bez zbytků pesticidů. Velmi příjemné bylo, že francouzští farmáři vůči nám měli velmi otevřený přístup. V průběhu návštěvy jejich skleníků jsme s nimi probírali zejména problematiku ochrany rostlin, ale také sortiment pěstovaných odrůd rajčat a samozřejmě jsme se nemohli vyhnout ani současné energetické krizi.

Mimo skleníky jsme se byli podívat také do několika supermarketů. Musím říct, že bylo na co se dívat. Prodejní místo s čerstvým ovocem a zeleninou lahodí oku a budí dojem promyšlené výstavní expozice která láká k nákupu. Velmi široká nabídka je tu k mání v sortimentu bio produkce. Potěšilo nás, že i v kategorii bez-reziduální produkce byl k mání širší sortiment rajčat, salátů a některých druhů ovoce. Věřím, že postupem času by podobné trendy mohli přijít i k nám.

Z této cesty jsme si odvezli mnoho cenných informací. Některé z nich jsou natolik zajímavé, že s jejich zapojením do naší praxe počítáme. Z pohledu celé technologie půjde jen o drobné vylepšení, které ale může přinést poměrně zásadní posun. Na Bezdínku věříme, že pravidelné, byť třeba menší inovace nás posouvají neustále dopředu a umožňují nám efektivně a udržitelně pěstovat tu nejlepší zdravou, lokální a čerstvou zeleninu. Z tohoto pohledu se účel cesty do Francie splnil na 100 % a děkujeme firmě Biobest za její perfektní organizaci.

Václav Psota

SÍDLO
Farma Bezdínek, s.r.o.
K Bezdínku 1515
735 53 Dolní Lutyně
Česká republika

GPS: 49.913N, 18.444E
KONTAKT
+420 702 220 326
info@farmabezdinek.cz
Jsme hrdým členem
SPOLUPRACUJEME
CONTACTS
Farma Bezdínek, s.r.o.
K Bezdínku 1515
735 53 Dolní Lutyně
Česká republika
+420 702 220 326
info@farmabezdinek.cz
KONTAKTY
Farma Bezdínek, s.r.o.
K Bezdínku 1515
735 53 Dolní Lutyně
Česká republika
+420 702 220 326
info@farmabezdinek.cz