Kontakty
KDE KOUPIT
12.05.2019
Kdo jsou naši nejdůležitější strážci porostu?

Každý den děláme všechno pro to, aby zelenina z Bezdínku byla chutná a zdravá. Do skleníku preventivně vypouštíme každý týden přirozené nepřátelé škůdců. Tento „hodný“ hmyz se vyskytuje přirozeně i v přírodě, my jej ale vypustíme ve správný na správném místě. Tak se ve skleníku vytvoří stabilní populace predátorů a parazitoidů, kteří neumožní škůdcům jejich přemnožení.

 

 

Dravá ploštice Macrolophus pygmaeus (česky klopuška skleníková), kterou do skleníku vypouštíme už na začátku pěstování. Aby se nám rychle rozmnožila, dokonce ji krmíme vajíčky jiného hmyzu. Ve skleníku pak klopuška běhá po listech a vyhledává vajíčka a larvy škůdců, kterými se živí. Je to důležitý predátor, který nám pomáhá chránit rostliny před molicemi, housenkami, mšicemi i sviluškami.

Parazitická vosička Encarsia formosa (mšicovník) je drobný hmyz, který létá po skleníku a vyhledává larvy molic. Říká se, že bez molic nelze pěstovat rajčata – a ani náš skleník není výjimkou. Encarsia nám však pomáhá udržovat jakousi přírodní rovnováhu, díky které se nám molice nepřemnoží. Jakmile vosička nějakou larvu najde, naklade do ní své vajíčko a za několik dní se vylíhne nový jedinec. Encarsia se používá pro ochranu rostlin už skoro 50 let.

Okurky bychom nemohli pěstovat bez dravých roztočů, kteří nám pomáhají bojovat proti sviluškám, třásněnkám a molicím. Nejznámějším dravým roztočem je Phytoseiulus persimilis (česky savečka oranžová). Tento roztoč se živí výhradně sviluškami a má pro to potřebné vybavení – dlouhé rychlé nohy, výborný čich a sací ústrojí, kterým vysaje svilušku za několik vteřin. Tento roztoč byl vůbec prvním užitečným organismem, který se aplikovat do skleníků pro potlačení svilušek.

 

Jak vidíte, je to jiný přístup k ochraně rostlin, než na který jsme v Česku zvyklí. Pro tradiční pěstitele, kteří běžně používají chemické postřiky, je to přístup vzdálený a nedůvěryhodný. Pokud se ale správně zkombinují preventivní opatření s pravidelnou aplikací biologické ochrany, dochází k použití chemie jen zřídka nebo vůbec. Důkazem jsou stovky hektarů skleníků v Holandsku, Francii, Španělsku a dalších zemích, kde se tento způsob ochrany rostlin využívá.

Za R&D tým Farmy Bezdínek

Ivana Tlolková