Kontakty
KDE KOUPIT
06.02.2020
Farma Bezdínek se pochlubila technologií Bez pesticidů na veletrhu FRUIT LOGISTICA v Berlíně

Ve dnech 5. až 7. února se všichni významní světoví hráči na poli produkce, zpracování a prodeje čerstvého ovoce a zeleniny setkali v Berlíně na mezinárodním veletrhu FRUIT LOGISTICA. Na akci se prezentovaly také firmy, které dodávají mechanizaci pro pěstování a zpracování i společnosti zabývající se výživou a ochranou rostlin. U toho jsme samozřejmě nemohli chybět. Zvolili jsme osvědčený koncept z minulého roku, kdy jsme prezentovali Farmu Bezdínek na velkém stánku našeho hlavního obchodního partnera, firmy ČEROZ.

Obavy ze šířícího se koronaviru se na hojné účasti příliš nepodepsaly, snad jen reprezentantů z Číny bylo méně.  Velmi nás potěšil zájem o naše rajčata vypěstovaná bez zbytků pesticidů, který projevili zástupci obchodních společností rovněž ze vzdálených exotických zemí. To, že značka „BEZ PESTICIDŮ“ táhne, potvrzovaly i četné dotazy ostatních producentů ovoce a zeleniny, které zajímalo, jakým způsobem jsme tohoto úspěchu dosáhli. S radostí jsme se podělili o náš příběh a s hrdostí zájemcům ukázali certifikáty, které jsme pro systém pěstování bez zbytků pesticidů nedávno získali pro Farmu Bezdínek i Farmu Kameničany.

Kromě prezentování našich báječných rajčat jsme měli agendu nabitou celou řadou jednání s našimi partnery. Probírali jsme mimo jiné další rozvoj technologie pěstování bez zbytků pesticidů v Česku i na Slovensku. Kromě toho jsme se snažili navázat bližší vztahy s dalšími producenty zeleniny, abychom si vzájemně mohli vyměňovat cenné technické informace.

Za zmínku stojí i přehlídka novinek, které byly na veletrhu představeny v rámci soutěže Inovace roku (Innovation Award). Hned několik z nich bylo z kategorie obalových materiálu s nulovým nebo sníženým podílem plastů. Nás například zaujal nový pěstební substrát, který se ve Finsku vyrábí z lišejníku. Jeho velkým pozitivem je, že funguje jako houba, která zadrží velký objem roztoku. To je výhoda zejména ve chvíli, kdy z technických důvodů vypadne závlaha a hrozí riziko poškození porostu. V takovém případě obsahuje lišejníkový substrát dle slov výrobce dost vláhy na minimálně 24 hodin. Kromě toho jde o plně organický substrát, který mohou zdárně kolonizovat prospěšné bakterie a houby, čímž se takové prostředí přibližuje plnohodnotné půdě.

Při pohledu na hromádku několika desítek vizitek s novými kontakty s potěšením usuzujeme, že naše účast byla úspěšná. Pevně věřím, že tomu tak bude a podaří se nám alespoň s některými rozvinout zajímavou obchodní, případně technickou spolupráci.

Na závěr bych rád poděkoval firmě ČEROZ za perfektní servis na stánku i v rámci ranních přesunů z hotelu na výstaviště. Velké díky patří také Monice Zábojníkové za zařízení velmi zdařilé vizuální prezentace Farmy Bezdínek na stánku.

Za tým ve složení Jirka Stodůlka, Ivana Tlolková a Jan Fučík zdraví Václav Psota.